Aktualności dla SPK Zurych

Wycieczka do Mühleramy w Zurychu

W sobotę 18 listopada uczniowie klasy IIB wraz z opiekunami zwiedzali muzeum mąki.
W ponad stuletnim młynie odbyła się interesująca lekcja na temat: jak powstaje chleb?
Z ziarenek zboża po zmieleniu w młynie powstaje bielutka jak śnieg mąka.
Uczniowie mogli wędrować po salach i piętrach obiektu poznając skomplikowaną technikę działania maszyn w starym młynie.
Każde z dzieci mogło własnoręcznie mielić ziarna i zabrać ze sobą do domu woreczek z mąką.
Był to intensywny dzień, pełen wrażeń i atrakcji.


Wanda Chotomska
,,Jesień"

Zapukała chmurka z deszczem,
wszedł parasol i ktoś jeszcze.
- Kto taki?
- Sama zgadnij, jak się ten ktoś nazywa - ptakom każe odfrunąć,
drzewom liście obrywa,
nad czarnym parasolem deszczową chmurkę niesie,
a dzieciom daje kasztany.
- Już wiem, już zgadłam,
to jesień!

Dziękujemy wszystkim Pierwszakom za przygotowanie wierszy, recytacje i pomysłowe rekwizyty.
BRAWO!!!


Rok Rzeki Wisły

„Płynie Wisła, płynie Po polskiej krainie…”

Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły.
Klasy pierwsze, drugie i trzecie włączyły się w jego obchody, biorąc udział w warsztatach poświęconych królowej polskich rzek.
Uczniowie śpiewali piosenki „Płynie Wisła, płynie” i „Płynie Wisła, nasza Wisła”.
Przy dźwiękach utworu „Płynie Wisła, płynie po polskiej krainie”, nauczyli się podstawowego kroku krakowiaka i zobaczyli, jak wygląda ludowy strój krakowski.
Wszyscy w skupieniu wysłuchali legendy o Wiśle i zaznaczyli bieg rzeki na przygotowanych mapach Polski.
Dzieci ze starszych klas dowiedziały się, jakie miasta leżą nad Wisłą i starannie wpisywały ich nazwy na mapie konturowej.
Doskonale poradziły sobie również z odpowiedziami na pytania o symbole, pomniki i legendy związane z Krakowem, Warszawą, Toruniem czy Gdańskiem.

Jak nie czytam, jak czytam

W sobotę 3 czerwca klasy III, IA i IB przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji ,,Jak nie czytam, jak czytam``.
Nasze spotkanie z książką odbyło się w radosnej atmosferze i w promieniach pięknie świecącego słońca. Dzieci przyniosły kolorowo ilustrowane książki polskich autorów. Z przyjemnością przyłączyliśmy się do akcji bicia rekordu czytania.
Obcowanie z literaturą daje zawsze ogromną radość i satysfakcję. Przekonujemy się o tym każdego dnia, gdy sięgamy po lekturę książek tych starszych i zupełnie nowych.

Dzień Dziecka w klasie pierwszej

3 czerwca w naszej klasie został zorganizowany piknik sportowy. Cała klasa bawiła się na boisku szkolnym.
Zostaliśmy podzieleni na dwie drużyny. Pierwszą konkurencją było niesienie piłeczek na łyżce od zupy, drugą wyścig z piłeczką na głowie, a trzecią zabawy zręcznościowe w kole.
Na zakończenie zabawy szukaliśmy prezentów, które ukrył dla nas na boisku Dobry Duszek. ,,Prezentami okazały się bańkownice``. Staraliśmy się wydmuchać jak największe bańki mydlane. Było dużo śmiechu i zabawy!
Na zakończenie usiedliśmy na trawie, bo czekały na nas różne smakołyki przygotowane przez Rodziców. Zajadaliśmy się pysznymi ciastami i owocami.
Dziękujemy za miły Dzień Dziecka.

Dwór szlachecki oczami szóstoklasistów

W czasie lektury „Szatana z siódmej klasy” poznaliśmy jedną z dawnych siedzib polskich rodów szlacheckich – dworek na Wileńszczyźnie, w którym to między innymi rozgrywa się akcja powieści. Domostwo było – a jakże – stare, z wielopokoleniową historią i jak każde tak zacne miejsce skrywało tajemnicę.
Owocem spotkania z tą niepowtarzalną nigdzie w świecie formą architektoniczną stały się prace zgłoszone na konkurs pt. „Polski dwór szlachecki”. Wzięły w nim udział trzy dzieła – olejny malunek Kornelki (A), szkic Mai Ł. (B) oraz akwarela Marysi (C). Po konkursie dotarła do nas jeszcze praca Oskara.
Rozstrzygnięcie konkursu stało się okazją do klasowego spotkania wiosennego, którego uczestnicy w tajnym głosowaniu wybrali zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła Kornelka, drugie – Marysia, a trzecie Maja. Gratulujemy! Dziękujemy wszystkim artystom, dziękujemy też organizatorom wiosennej uczty.

Poloneza czas zacząć!

Po raz pierwszy w historii naszej szkoły licealiści uczcili piękną polską tradycję, tańcząc na balu poloneza. Spotkanie było uroczyste, ale pełne dobrej zabawy i niezwykłej serdeczności. Zorganizowanie naszej uroczystości nie byłoby możliwe bez nieocenionego wsparcia rodziców licealistów. Dzięki nim sala była pięknie udekorowana, a stoły po staropolsku uginały się od wszelkich smakołyków. Młodzież bawiła się fantastycznie w myśl słów Jana Kochanowskiego: „Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli, którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli”.